Neohodnoceno

Fleur de Sel de Guérande (solný květ) 250g

Osolme si trochu život “Mettons un peu de sel dans notre vie”

Skladem (> 5 ks)
Kód: 81
260 Kč
Kategorie: Potraviny
Hmotnost: 250 kg
množství: 250 g

Guérande je středověké městečko, kterému se právem přezdívá “Bretaňské Eldorado”. Oblast kolem Guérande je proslavená tradičními solnými nádržemi, “jezírky” ve kterých dochází k usazování a následně ke sběru soli.

100% přírodní sůl z Atlantiku - Fleur de sel = doslova (vý)květ soli je jemná sůl nejvyšší kvality, kdy se sbírá pouze nejvrchnější vrstva usazené soli.

Základy technik údržby solných jezírek a práce sběračů soli (tzv. paludiers) byly položeny již v 10. století, a to mnichy starobylého opatství Landévennec ve Finistère. Základní principy a tradiční postupy jsou na některých místech používány dodnes.

Sůl nebo život!

Solní bandité, překupníci soli, kteří sůl pašovali z jedné části Bretaně do druhé a vyhýbali se tak placení solné daně. Často byli odsuzování ke galejím v případě, že u sebe neměli zbraně, v druhém případě rovnou k trestu smrti. Ve středověku se ze soli stal tak cenný a výnosný artikl, že se zavedla “solná daň” a bílé zlato se často dostalo do centra politických a ekonomických zájmů. Daň se zrušila jako výsledek četných bouří a povstání až v roce 1790.

Sůl byla až do 18. století považována za velmi cennou komoditu, osolit si jídlo byl skutečný luxus. Prodej soli byl státem kontrolovaný a monopol na sůl měl král.

Sůl ve francouzských výrazech a příslovích:

  • “Trochu si osolit život”
  • “Přidat své zrnko soli” - v dnešní době pejorativní, znamená míchat se do cizích věcí a dávat nevyžádané rady
  • “Kamaráda znáš dobře až ve chvíli, kdy si s ním dojedl společný sedmý pytel soli” (bretonské přísloví)

Pozor na převrženou slánku!

  • Stará pověra tvrdí, že převržení slánky přináší smůlu. Ale nezoufejte, kletba zmizí když hodíte špetku soli přes levé rameno!

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Přidat komentář
Nevyplňujte toto pole: